Connect with us

İzmir

İşçilerin ceza yemesine Başkan Arda’dan tepki…

Published

on

İzmir Gaziemir’de 1 Mayıs günü görev değişikliği yaparken marş söyleyen ve araçları Türk bayraklarıyla süsleyen işçilere sokağa çıkma kısıtlamasına muhalefetten ceza verildi.

İzmir Gaziemir’de 1 Mayıs günü görev değişikliği yaparken marş söyleyen ve araçları Türk bayraklarıyla süsleyen işçilere sokağa çıkma kısıtlamasına muhalefetten ceza verildi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kaymakamın onayladığı cezaya tepki gösterdi.

Gaziemir Belediyesinde görevli temizlik personeli, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 15.00-23.00 vardiyası için görev yerlerine Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarla korna çalarak ve marş söyleyerek gitti. Temizlik işçilerine “sokağa çıkma kısıtlamasına muhalefetten” ceza kesildi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Bu kesilen cezalar siyasidir. Gerekirse bu cezaları ben öderim ama işçi kardeşlerimin küçük siyasete alet edilmesine izin vermem” dedi.

“Personel, kısıtlamadan muaftı”

Arda, Gaziemir’de 1 Mayıs günü 12’si belediyenin görevli temizlik personeli olmak üzere 17 kişiye sokağa çıkma kısıtlamasına muhalefetten 3 bin 150’şer lira ceza uygulandığını belirterek, “Belediye çalışanı emekçi arkadaşlarımız, 1 Mayıs günü temizlik araçlarını Türk bayraklarıyla süsleyerek marşlarla görev değişikliği yaptı. 12 personelimizin tamamı sokağa çıkma kısıtlamasından muaftı. Bu durum bilinmesine karşın Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri işçilerimize ceza kesti. Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer de bu cezayı onayladı. İşin ilginç yanı, kaymakamın onayladığı belgeyi kamuoyuna Gaziemir Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca duyurdu. Karşımızda işçilerin 1 Mayıs günü iş bölgelerine giderken araçlarını süslemesine ve marş söylemesine tahammül edemeyen bir zihniyet var. İşçilerin 1 Mayıs’ta çalışmaları yasal ama marş söylemeleri, temizlik aracını süslemeleri yasak. Her ne kadar toplu iş sözleşmesi ile maaşlarını düzenlesek de halen daha ülkedeki ekonomik gerçekler karşısında düşük kalan gelirlerle çalışmak zorunda kalan temizlik personelimiz üzerinden siyaset yapmak, adına keyfi cezalar kesmek ve onları kamuoyunun önüne atmak hiçbir ahlaka sığmamaktadır. Biz öncelikle itiraz edeceğiz. Cezalar iptal edilmezse bu cezaları gerekirse kendim ödeyeceğim ama işçi kardeşlerimin, bu zorlu ekonomik koşullarda neredeyse aldıkları aylık maaşları kadar bir cezayı ödemesine izin vermeyeceğim. Konuyu kamuoyunun vicdanına sunuyor, bu siyasi cezaların derhal iptal edilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

kaynak:https://www.iha.com.tr/izmir-haberleri/iscilerin-ceza-yemesine-baskan-ardadan-tepki-2607059/

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir

İzmir Güzelbahçe’de 2 düğünde koronavirüs paniği! Korona tespit edildi

Published

on

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 10 gün aralıklı yapılan 2 düğünnün ardından gelininde aralarında olduğu toplam 5 kişide koronavirüs tespit edildi. Filyasyon ekipleri düğünlere katılanlardan numune almaya başladı.

İzmir’in Güzelbahçe ilçesi Çamlı Mahallesi’nde 10 gün aralıkla 17 Temmuz ve 27 Temmuz’da yapılan iki düğünün ardından aralarında gelininde bulunduğu 5 kişide koronavirüs teşhisi koyuldu.

HAYATİ TEHLİKELERİ BULUNMUYOR

Hastalar evlerinde tedavi altına alınırken filyasyon ekipleri, düğüne katılanlardan test için numune almaya başladı. Mahalle Muhtarı Mehmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 teşhisi konulanların tedavilerine devam edildiğini belirterek, “Hayati tehlikeleri bulunmuyor. Mahallemizde karantina da uygulanmıyor. Cuma günü bir düğün daha yapılacaktı. Düğünün sahipleri hem kendilerini korumak hem de halkın tedirgin olduğunu görerek düğünlerini erteledi.” dedi.

 

 

KAYNAK: Egehaber

Okumaya devam et

İzmir

Balçova’da atık ilaçlar çevreye zarar vermeyecek

Published

on

By

BALÇOVA Belediyesi ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi iş birliğiyle başlatılan uygulama ile Balçova’daki atık ilaçlar toplanarak çevreye zarar vermeden imha edilecek.

Çevreye ve doğada yaşayan canlılara büyük zarar veren atık ilaçların uygun şekilde toplanması ve imha edilmesi için kampanya başlatıldı. Balçova Belediyesi ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) girişimleri ile başlatılan kampanya ile Balçova’daki 32 eczaneye atık ilaç toplama kutuları bırakıldı. Evinde tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaç bulunan vatandaşlar, eczanelerin görünür yerlerine bırakılan kutulara Bu atıkları atabilecek.

Atık ilaçların halk sağlığını ve çevreyi tehdit ettiğini ifade eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Bu kampanya ile çevreyi tehdit eden atık ilaçları toplamak için çalışma başlattık. Ancak çalışmayı başlatmaktan çok vatandaşlarımızın bu kampanyaya destek olması çok önemli. Balçovalı vatandaşlarımızın da çevre konusunda yaptığımız par çalışmada olduğu gibi atık ilaçların toplanmasında da bizlerle birlikte olacaklarına inanıyorum, Hep birlikte çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakacağız” dedi.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

İzmir

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Çeşme’deki darp olayına tepki

Published

on

By

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir’in Çeşme ilçesinde yaşanan darp olayını kınayarak “Bu kabul edilemez magandalığın, kimsenin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz” ifadesini kullandı.

Ersoy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cuma gecesi Çeşme’de yaşanan, turizm bölgesinde asla olmaması gereken ve özellikle de bir kadına yönelik yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. Bu kabul edilemez magandalığın kimsenin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Cuma gecesi Çeşme’de yaşanan, turizm bölgesinde asla olmaması gereken ve özellikle de bir kadına yönelik yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum.Bu kabul edilemez magandalığın kimsenin yanına kâr kalmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Ukraynalı model Daria Kyryliuk, tatil için geldiği İzmir’in Çeşme ilçesinde gittiği plajdaki güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini öne sürmüştü.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Son Trend'ler