Connect with us

Sağlık

Migrene ne iyi gelir? Migren ağrısı nasıl geçer? Neden olur?

Published

on

Migren kişinin gündelik yaşam kalitesini düşüren kişiye dayanılmaz ağrılar veren bir rahatsızlıktır. Toplumda ise migren tedavisi gören ve migren rahatsızlığını çeken pek çok kişi bulunmaktadır. Ülkemizde pek çok kişide görülen bu rahatsızlığın tedavisi bitkisel yöntemlerle mevcuttur. Bitkisel yöntemlerle yapılan tedavi seçenekleri ile birlikte migren büyük ölçüde geçmekte ve ağrıları yaşanmamaktadır. Peki, migrene ne iyi gelir? Migren ağrısı nasıl geçer? Migren neden olur? İşte migren rahatsızlığına iyi gelen tüm detaylar.

Migren hastalığı bitkisel yöntemlerle geçen dayanılmaz baş ağrıları yaşatan bir rahatsızlıktır. Migren yapılan testler ile birlikte tespit edilen bir rahatsızlıktır.

Migrene Ne İyi Gelir?

Soğuk Uygulaması: Soğuk su uygulaması migrenin ataklarını dindirir ve migrenin neden olduğu faktörleri de ortadan kaldırır. Migren ataklar ile birlikte seyreden bir rahatsızlıktır. Eğer migren ataklarınız başladıysa soğuk uygulamasını yaparak doğal yollardan bu ağrıları uyuşturmanız mümkündür. Buz uygulamasını başınıza 20 dakika boyunca koyarak bekletebilirsiniz. Böylece migrenin etkileri büyük ölçüde azalacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Veba Otu Kürü: Migrene son derecede iyi gelen ve bitkisel tedavi seçenekleri arasında veba otu kürü yer almaktadır. Veba otu kürü baş ağrınızı hafifletir ve migren ataklarını önemli ölçüde dindirir. Veba otu petasin bakımından son derecede zengin bir bitkisel tedavi seçeneği arasında yer almaktadır. Veba otu kürü dilerseniz toz şeklinde ya da bir bardak suyun içerisinde kaynatarak tüketebilirsiniz. Bu kürü günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Fesleğen Yağı: Migrene iyi gelen bir diğer bitkisel doğal yöntemlerden biri de fesleğen yağıdır. Fesleğen yağı migrenin atakları ortaya çıktığında koklayarak bu atakları dindirebilirsiniz. Dilerseniz migren ataklarını dindirmek için fesleğen ile birlikte başınıza masaj yapabilirsiniz. Yarım saat boyunca yapmış olduğunuz masaj ile birlikte migrenin atakları önemli ölçüde dinmekte ve kendinizi daha iyi hissetmektesiniz.

Gümüşdüğme Bitkisi: Mucizevi bitkiler arasında yer alan gümüşdüğme bitkisi migren için birebir olan doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Eğer siz de migren ataklarından şikayetçiyseniz mutlaka gümüşdüğme bitkisini uygulayarak baş ağrınızı önemli ölçüde dindirebilirsiniz. Migren ağrılarının dayanılmaz ağrılarını bu bitki ile hızlı bir şekilde geçirmeniz mümkündür. Gümüşdüğme bitkisi 250 miligram olmak zere tüketebilir ve migren ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Tüm migren ağrılarını önemli ölçüde uyuşturan bu mucizevi bitkiyi mutlaka evinizde bulundurmalısınız.

Chia Tohumu: Migren kişinin gündelik yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Migren ataklarına karşı uzman doktorlar tarafından da önerilen chia tohumu mutlaka tercih etmeniz ve tüketmeniz gereken doğal gıdalar arasında yer almaktadır. Chia tohumunu bir bardak kaynar suyun içerisine atarak kaynatabilir ve o şekilde tüketebilirsiniz. Dilerseniz chia tohumunu direkt olarak da yutabilir ve bu şekilde de ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Her migren atağı yaşadığınız durumda chia tohumunu uygulayarak bu ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Zerdeçal: Zerdeçal her derde deva olarak bilinen aynı zamanda insan sağlığına son derecede faydalı olan doğal bitkilerden biridir. Zerdeçal ile birlikte migren ağrılarınızı önemli ölçüde giderebilirsiniz. Eğer sürekli olarak migren atağından şikayetçiyseniz zerdeçal tüketerek bu ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla bu ağrılarınızdan kurtulmak mümkündür. Kan dolaşımını hızlandıran ve migreni kısa sürede geçiren zerdeçalı günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Aloe vera Bitkisi: Tam anlamı ile mucizevi bitki olan aloe vera bitkisinin migren tedavisi için de kullanıldığını biliyor muydunuz? Aloe vera sahip olduğu besin değerleri ile birlikte migren ağrılarını uyuşturur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Dilerseniz aloe vera jelini de çıkartarak başınıza bu şekilde masaj yapabilirsiniz.

Lavanta: Lavanta son derecede faydalı ve oldukça güzle koku yayan bir bitkidir. Bir parça lavantayı kaynar suyun içerisine atarak kaynatabilirsiniz. Bu şekilde buharını da içinize çekerek migren ataklarınızı dindirmek mümkündür. Lavanta son derecede faydalı ve migren için etkili bir doğal yöntemdir.

Migren Neden Olur?

Stres: Stres başlı başına migreni tetikler Stresli bir iş hayatı yaşıyorsanız veyahut sınav stresi gibi dertlerden şikayetçiyseniz migren ataklarına hazır olmalısınız. Bundan dolayı stresten uzak bir yaşam tarzı benimsemelisiniz.

Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol gibi zararlı bağımlılıklar migreni tetikler. Migren gibi faktörlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bundan dolayı sigara ve alkolden uzak durmak son derecede önemlidir.

Kaynak: DHA

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Pandemi döneminde ağır diyetler risklere davetiye çıkarıyor

Published

on

By

Pandemi döneminde yapılan ağır diyetler, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek risklere davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, kadınlarda 80 kilo ve altı, erkeklerde 90 kilo ve altı, kronik rahatsızlığı olmayanların diyet yapmaktan mutlaka kaçınması gerektiği konusunda uyarıyor. Zorlayıcı diyetlerin sadece bağışıklık sistemini etkilemediğini söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Yonca Sevim, bu tür diyetlerin dolaşım sistemini etkilediğini söyleyerek, önemli tavsiyelerde bulundu.

Pandemi sürecinde yapılabilecek diyetlerin bireylere göre farklılık gösterdiğini söyleyen Dr. Yonca Sevim, ağır ve zorlayıcı, aç kalınan diyetlerden, detoks adı altında sadece sıvılardan oluşan diyetlerden mutlaka uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Sevim, “Pandemi sürecinde bir rahatlama yaşadığımız bu günlerde, COVİD-19 riski halen devam etmektedir. Bu sebeple eğer obeziteniz yoksa, 80 kilo ve üstü değilseniz, herhangi bir kronik hastalığınız yoksa diyet yapmaktan kaçınmalı, yapmanız gereken ise daha fazla kilo almanızı engelleyecek beslenme davranışlarınızı düzeltmek ve size uygun olan fiziksel aktivitelerinizi artırmak olmalıdır” dedi.

“Ağır diyetler risklere davetiye çıkarıyor”

Beslenme ve bağışıklık sisteminin birbiriyle yakından ilişkili olduğunu ifade eden Yonca Sevim, şunları söyledi; “Sizi aç bırakan, düşük enerjili, kaliteli proteinlerin yetersiz yer aldığı, vitamin, mineral ve antioksidanlardan düşük bir beslenme planı, bağışıklık sisteminizi çok olumsuz etkiler ve risklere davetiye çıkarmakla aynı anlamı taşır. Üstelik bu tarz diyetler sadece bağışıklık sisteminizi etkilemez, kısa vadede dolaşım sistemi gibi diğer sistemleri de etkileyebilir, uzun vade de ise daha çok yağlanmanıza yol açar. Eğer normal kilonuzun 5 kilo üstüne çıktıysanız ve kilo artışınız durdu ise size tavsiyem, sakin olmanız ve yavaş yavaş normal beslenme ve fiziksel aktivite düzeyine dönmeniz.

Göreceksiniz alınan o 5 kilo yavaş yavaş azalacak. Eğer 5 ile 10 kilo arasında bir kilo aldıysanız ve devam ediyor, üstelik beslenme davranışlarınız değişti ve sürekli bir şeyler yeme isteği hissediyorsanız bir uzmandan destek alarak uygun bir diyet yapabilirsiniz. Bu diyet, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek aynı zamanda kaslarınızı koruyup sadece yağları yakmaya yönelik bir diyet olmalı. Bu sebeple uzman desteği çok önemli.

Eğer 10 kilo ve daha fazlası varsa hiç beklemeden bir uzmana başvurun. Lütfen tek başınıza, magazinde ve ya sosyal medyada yer alan diyet programlarını uygulamaktan ya da zayıflama hapları adı altında, denetimsizce satılan ve aslında içeriği bilinmeyen tabletlerden uzak durun. Yoksa zayıflamak uğruna böbreklerinize ve karaciğerinize ciddi hasarlar verebilirsiniz.”

“Hangi saatlerde daha fazla acıktığınızı belirleyin”

Dr. Yonca Sevim, her bireyin ihtiyaç duyduğu kalori ve besin öğeleri miktarlarının dolayısıyla tüketebilecekleri gıdaların miktarının farklılık gösterdiğini belirtti. Sevim, pandemi döneminde sağlıklı kilo vermekle ilgili şu önerilerde bulundu; “Öncelikle gününüzü planlayın, hangi saatlerde beslenebilirsiniz?

3-3,5 saat aralıklar ile beslenmeye odaklanın. Öğün atlarsak aslında bedenimiz korunmaya geçer ve yağları yakmanız zorlaşır. Yemeklerinizi bir gün önceden ya da sabahtan hazırlamaya özen gösterin. Çünkü öğün geciktiğinde ya da yemek hazır olmadığı için beklemek zorunda kalacak ve çok aç olacağınızdan ne bulursanız saldırarak, fazla miktarlarda yiyebilirsiniz.

Güne ilk kahvaltı ile başlayın. Her gün muhakkak bir yumurta (alerjiniz yoksa), az yağlı peynirler, sınırlı sayıda zeytin, illa ki tam tahılları tüketin. Esmer ekmekler ya da yulaf kaselerini tercih edebilirsiniz. Taze mevsim sebzelerinden oluşan söğüşler, tuz ve yağ eklemeden tüketilmelidir. Hem C vitamini hem de antioksidan kaynaklarıdır. Her gün 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin. Çok zor değil, bir öğün bol bir salata, bir öğün pişmiş sebze, günde en az da 3 porsiyon ve mümkünse farklı meyveler yiyerek bu hedefe ulaşabilirsiniz.1 porsiyon meyve 1 avuç dolusu meyve demektir, karpuz da ise 2 avuç kadar yiyebilirsiniz. C vitamini bu dönemde daha da önemlidir.

Size tavsiyem her gün 1 limonun suyunu tüketmeniz. Limonu taze olarak sıkıp, su ile karıştırarak yumuşak bir içim sağlayabilirsiniz. 1 orta boy portakal/kivi ya da 1 büyük boy kırmızı (kapya ) biber ya da 2 orta boy yeşil biber ya da 1 orta kase kadar çilek ya da ayıklanmış 2 avuç maydanoz taze olarak tüketildiklerinde bir günlük C vitamini ihtiyacınzı karşılamaktadır. Eğer sigara içiyorsanız bu miktarları en az 2 katına çıkarmalısınız.”

Kaynak: Bültenler

Okumaya devam et

Sağlık

Dedesini 3’üncü kattan düşerken gören torunu gözyaşlarına boğuldu

Published

on

By

BURSA’nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda 3’üncü katın balkonundan düşen Durmuş Beşcan (60) ağır yaralandı. Dedesini düşerken gören torunu Ömer Beşcan(12) ise gözyaşlarına boğuldu.

Olay, öğle saatlerinde İnegöl ilçesi Süleymaniye Mahallesi, Yasemen Sokak’ta bulunan bir apartmanda meydana geldi. Torunu Ömer ile birlikte 3’üncü katın balkonunda oturan Durmuş Beşcan, balkon korkuluğuna tutunduğu sırada dengesini kaybederek yaklaşık 8 metre yüksekten beton zemine düştü. Ağır yaralanan adam olay yerine gelen 112 Acil servis Ambulansında görevli sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı. Torunu Ömer ise, dedesini öyle görünce gözyaşlarına boğuldu. Yaşlı adamın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.Olayla ilgili polis soruşturma başlattı.

 

Kaynak: DHA

Okumaya devam et

Sağlık

62 yaşındaki adam yıldırımdan etkilenip öldü

Published

on

By

Zonguldak’ta sabah saatlerinde yıldırım düştüğü sırada kalbi duran 62 yaşındaki Galip Keskin yaşamını yitirdi. İl merkezi ve ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle su birikintileri meydana geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Zonguldak’ta sabahın erken saatlerinden itibaren gök gürültülü, şiddetli yağış etkili oldu. Meteorolojiden yapılan sarı uyarının ardından sabah 05.00 itibariyle başlayan yağış, il genelinde etkisini sürdürdü.

Merkeze bağlı Kalaycıoğlu köyünde yaşayan 62 yaşındaki Galip Keskin’in, yıldırım düştüğü sırada kalbi durdu. Köy Muhtarı Yalçın Kalaycıoğlu, talihsiz adamın korkudan kalbinin durmuş olabileceğini öne sürerek kesin ölüm sebebinin yapılacak olan otopsi sonucu belli olacağını belirtti. Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İncele Müdürlüğü ekipleri de olay yerine giderek inceleme başlattı.

Kozlu ilçesinde şiddetli yağış sonrası meydana gelen su birikintisi nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Çaycuma ilçe merkezinde de kısa süreli şiddetli yağışın ardından cadde sular altında kaldı. Su basan bazı iş yerlerinde tahliye çalışması yapıldı.

Alaplı ilçesinde de yağış sonrası caddede su baskınları yaşandı. İl merkezinde de küçük çapta su baskınlarının ardından belediye ekipleri mazgallarda temizlik çalışması yaptı.

Kaynak: İHA

Okumaya devam et

Son Trend'ler